مواد غذایی » میزان مصرف آب برای بدنسازان

اگر شما دچار کمبود آب بدن باشید، یقیناً نمی‌توانید محیطی مناسب برای رشد عضلات‌تان فراهم نمایید. درنتیجه عضلات‌تان روزبه‌روز صاف‌تر و کوچک‌تر شده و نیروی شما تحلیل خواهد رفت. در نهایت نیز این کم‌آبی سبب می‌شود شما در مرحله‌ی اول سلامتی و پس از آن عضلات‌تان را از دست بدهید. درواقع باید بدانید که تمام فعالیت‌های بدنی، از هضم گرفته تا سیستم ایمنی و از فعالیت‌های قلبی گرفته تا سیستم عصبی و بسیاری موارد دیگر، به‌طور مستقیم به کمک آب انجام می‌شوند.

سوال اینجاست که یک بدنساز باید چه مقدار آب بنوشد و چه آبی؟ میزان سردی آب در چه حد باشد؟ و بهترین نوشیدنی موقع تمرین چیست؟

یک بدنساز در طول شبانه‌روز نیاز به ۸ لیتر آب دارد و بایستی در فواصل زمانی معین، مخصوصاً در طول تمرین (جهت حفظ حجم خون و پمپاژ بهتر آن) هر ۱۵ دقیقه ۳۰۰ تا ۵۰۰ سی‌سی آب بنوشد. بهتر است ۱ ساعت قبل از تمرین نیز ۱ تا ۲ لیوان آب بنوشید، همچنین بعد از تمرین، همراه با کراتین و گلوتامین مقدار زیادی نوشیدنی مصرف کنید. در موقع تمرین، دمای آب باید ۱۰ درجه سانتی‌گراد باشد و بهتر است به همراه چند قطره لیمو ترش در فاصله‌ی زمانی هر ۱۵ دقیقه مقدار ۳۰۰ سی‌سی از آن را بنوشید.