مواد غذایی » عدم مصرف لبنیات یک اشتباه رژیمی است

شیر، پنیر پُرچرب و بستنی ممکن است برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند ممنوع باشد، اما حذف کلی لبنیات هم مانع موفقیت شما خواهد شد. بعضی مطالعات نشان داده‌اند، زمانی‌که کلسیم کافی تأمین شود بدن، چربی بیشتری خواهد سوزاند. مکمل کلسیم چنین اثری ندارد، بنابراین بهتر است برای تأمین کلسیم مورد نیاز از محصولات لبنی کم‌چرب استفاده نمایید. دقت داشته باشید به ماست‌های کم‌چرب مورد استفاده، مواد قندی اضافه نشده باشد.

· شیر برای ورزشکارن یک ماده‌ی غذایی حیاتی است.              

شیر را به‌خاطر محتوای پروتئین آن مصرف می‌کنند. یک لیتر شیر حاوی ۳۲ گرم پروتئین است که به دو گروه زیر تقسیم می‌شود:    

1- وِی

پروتئین وِی موجود در شیر، در دسترس‌ترین پروتئین جهان است. خیلی سریع عمل کرده و آمینوهای مهم بدن را به میزان زیاد تأمین می‌کند.   

2- کازئین

کازئین، پروتئینی با عملکرد کُندتر است که حاوی آمینوهای ضروری دیگر بوده و مخزن آمینواسیدهای پایه‌ی بدن محسوب می‌گردد. با داشتن ترکیبی از هر دو پروتئین، کازئین با تأثیر بر پروتئین وِی، سرعت عمکرد آن را آهسته‌تر کرده تا مدت طولانی‌تری در بدن فعال بماند و امکان جذب آن بالا رود. به‌خاطر وجود آمینواسیدها در کازئین، شانس بیشتری وجود دارد که پروتئین وِی در بافت‌های عضله ذخیره شود.        

پروتئین وِی و کازئین، بدون شک بهترین پروتئین‌ها بوده و در ترکیب با پروتئین تخم‌مرغ، یک آمینواسید کامل را تأمین می‌کنند.      
· حدود ۲۰ درصد از پروتئین شیر، وِی است. این پروتئین حاوی کالری، کلسیم و ویتامین D می‌باشد.        
1- کالری

بهترین رژیم برای ساختن عضلات، ۵۰ درصد کربوهیدرات، ۳۵ درصد پروتئین و ۱۵ درصد چربی است.

2- کلسیم

مهمترین مواد معدنی برای یک ورزشکار، آهن، زینک و کلسیم هستند. اگر از بدن بپرسید می‌گوید کلسیم، کلسیم و کلسیم. اگر کلسیم، زینک و آهن مصرف می‌کنید، بدن، کلسیم را به دو ماده‌ی دیگر ترجیح می‌دهد، به همین دلیل زمانی آهن و زینک را مصرف کنید که هیچ کلسیمی در معده نباشد.

کلسیم به‌عنوان بهترین تقویت‌کننده‌ی استخوان‌های سالم و قوی شناخته شده است.

با کلسیم خیلی کم، نمی‌توانید عضلات‌تان را کشیده و آزاد کنید، لذا با افزایش مصرف کلسیم و بهبود کشش عضلات، بدن‌تان را از آسیب، درد عضله و کشش رباط‌ها محافظت ‌کنید.

کلسیم برای متابولیسم چربی بسیار مفید است. شیر باعث می‌شود ذخیره شدن چربی‌ها کمتر شده و کاربرد درشت‌مغذی‌ها در خون بهتر شود.  

3- ویتامین D

شیر سرشار از ویتامین D است که اساساً از نور خورشید نشأت می‌گیرد. مصرف ۱ تا ۳ لیوان شیر در روز بسیار مفید است، اما ترجیحاً 1 لیوانِ آن را قبل از خواب بنوشید.         
· از چه شیری استفاده کنیم؟

- شیر نیم‌چرب یا ۲ درصد چربی ایده‌آل‌تر است، زیرا عملاً یک غذای کامل است. بهتر است با هر وعده‌ی ‌غذایی و یا خود به تنهایی به‌عنوان غذا مصرف شود.        

- اگر به‌شدت لاغر و کم‌وزن هستید شیر پُرچرب مصرف کنید. بیشتر از ۳۰ گرم چربی در هر لیتر آن وجود داشته و ۶۰۰ کالری یا بیشتر را تأمین می‌کند.

- طبیعتاً اگر رژیم دارید، شیر بدون چربی استفاده کنید.