تغذیه » اثرات مصرف زیاد پروتیین

آیا می توانید مقادیر زیادی پروتیین مصرف کنید؟

آیا تا به حال به مصرف زیاد پروتیین متهم شده اید؟اگر این طور بوده است لابد این را هم شنیده اید که به شما گفته اند کلیه هایت بالاخره از این همه پروتیین منفجر خواهند شد و در حین اجرای یک ددلیفت سنگین از پایین کمرت بیرون خواهند افتاد.من هم از این جملات زیاد شنیده ام.در حقیقت هنگامی که فیزیولوژی تمرین را تدریس می کنم به دانشجویانم می گویم که اگر می توانید نتایج مطالعاتی را پیدا کنید که حاکی از آسیب رسیدن به کلیه ها در افراد سالم ناشی از مصرف رژیم با پروتیین بالاباشد.آیامی دانید جواب آن ها چیست؟ خیر، نه، نمی توانیم، اطلاعاتی این چنینی موجود نیست.


اثرات مصرف زیاد پروتیین

اما چرا چنین داستان های بی اساسی وجود دارد؟بخشی از پاسخ این است که مصرف زیاد پروتیین کلیه های شما را وادار به فعالیت بیشتر می کندـ نشانه هایی چون کراتینین(نه کراتین) و GFR ممکن است بالا بروند که نشانگر فعالیت بیشتر کلیه ها هستند . اما آیا این بیانگر لطمه به کلیه ها است؟

پروتیین و  کلیه ها از نظر علمی

در این جا دو نقل و قول است که با آن ها شروع می کنیم:

“بررسی های انجام شده توسط موسسه درمانی آمریکای شمالی و سازمان بهداشت جهانی حاکی از آن است مدرکی که ارتباطی بین بیماری های کلیوی و رژیم غذایی با پروتیین بالا برقرار کند وجود ندارد.”

با توجه به گفته ی بالا از دو سازمان معتبر به نظر می رسد خطر آسیب رسیدن به کلیه ها بسیار کم است و افسانه ی خطرناک بودن پروتیین واقعی نیست.

“مصرف طولانی مدت مقدار زیادی پروتیین با خطرات بالقوه ای چون فقدان مواد معدنی در استخوان ها و بیماری های کلیوی در ارتباط است.”

به غیر از این مدارک علمی بسیار کمی وجود دارد که نشان دهد مصرف زیاد پروتیین خطرناک است. اما این برای افرادی که قبلا نارسایی های کلیوی داشته اند می تواند یک مساله ی جدی باشد.

تا به اینجا به نظر می رسد وادار کردن کلیه به کار بیشتر به خودی خود چیز بدی نباشد. وقتی شما به باشگاه می روید و بر روی عضله ی جلوبازوی خود تمرین می کنید جلوبازوهایتان بیشتر کار می کنند و در نتیجه بزرگتر می شوند. آیا همچون اتفاقی برای کلیه ها هم رخ می دهد؟ محققان در سال ۲۰۱۵ یافتند که افزایش مصرف پروتیین موجب کارکردن بیشتر کلیه ها میشود اما این هیچ آسیبی به آن ها نمی زند. (افزایشی در میکروآلبومینوری که آسیب ها را نشان می دهد رخ نداد.) کلیه های شما با کار بیشتر همانند جلوبازوهایتان بزرگتر می شوند اما این بزرگتر شدن موجب هیچ آسیبی نمی شود چون آن ها فقط با فشار مضاعفی که بر آن ها وارد می شود سازگاری پیدا می کنند. بنابراین نتایج تحقیقات حاضر ادعای خطرناک بودن پروتیین ها را تایید نمی کنند.

نتایج را به من نشان دهید.

اگر شما بدنساز یا  ورزشکار حرفه ای هستید کارهای معمولی را که مردم انجام می دهند را انجام نمی دهید بنابراین معیار هایی که در در اکثر مطالعات آمده اند به کار شما نمی آیند.

یکی از اولین مطالعات بر روی پروتیین در سال ۲۰۰۰ توسط Dellalieux و Portman JR انجام شد که ادعا می کرد مصرف پروتیین مازاد برای کلیه ها خطرناک است.در این مطالعه بدنسازان و سایر ورزشکاران حرفه ای را با مصرف پروتیین بالا و متوسط مورد بررسی قرار دادند. مطالعه ای دیگر در سال ۱۹۹۶ توسط Brandle و همکارانش  انجام شد که البته بی نقص نبود. این اولین بررسی بر روی اثرات پروتیین بر کارکرد کلیه ها بود.آن ها همبستگی بین نرخ دفع آلبومین و مصرف زیاد پروتیین پیدا نکردند.

در مورد ترکیب بدنی و افزودن توده ی چربی به بدن چطور؟

در آخرین مطالعه ای که دکترJose Antonio  و همکارانش در سال ۲۰۱۶ انجام دادند به بررسی مردان سنگین وزنی که تمرینات مقاومتی می کردند و مقادیر بسیار زیادی پروتیین هم مصرف می نمودند پرداختند. آن ها روندی را که خود “طرح گذر تصادفی “می نامیدند بر روی این مردان که تمرینات مقاومتی انجام می دادند پیاده کردند.

این مردان مرتب وزنه می زدند و و مقادیر بسیار زیادی هم پروتیین مصرف می کردند. وزنه ی متوسط این مردان در ابتدا در حرکت پرس سینه حدود ۱۲۷ کیلوگرم بود.برای هشت هفته تعدادی از آن ها رژیم با پروتیین بالای سه گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در طول روز را در دستور کار خود قرار دادند،

که برای یک مرد صد کیلوگرمی در طول روز چیزی حدود سیصد گرم پروتیین می شود.آن ها این رژیم را با تمرینات مقاومتی سنگین ترکیب کردند در حالی که بقیه همان مقدار پروتیین متوسط یا کمتر خودشان را مصرف کردند. اما نتایج چگونه بود؟علی رغم این که گروهی که پروتیین بیشتری مصرف کرده بودند طبیعتا کالری بیشتری به بدن خود وارد کرده بودند هیچ تغییر محسوسی را در ترکیب بدنی خود شاهد نبودند و این در حالی بود که حتی توده ی چربی هم اضافه نکرده بودند. البته تغییری هم در در علایم سلامتی هیچ کدام از دو گروه اعم از چربی خون و فشار خون و کلیه و … به وجود نیامد.

همین طور برخلاف مصرف زیاد پروتیین کلیه هایشان از پایین کمرشان بیرون نیفتاد! علاوه بر این محققان تحلیل های جزیی تری بر روی دو نفر از گروهی که پروتیین بیشتری مصرف کردند انجام دادند و پی بردند که هیچ مشکل کلیوی ندارند.

دلایل بیشتری می خواهید؟

شما می توانید بگویید که این اطلاعات کافی نیستند.اکثر بدنسازان سال هاست که مقدار زیادی پروتیین می خورند. در برنامه ی شش ماهه ی آن ها مبتنی بر مصرف حجم بالایی از پروتیین چه می گذرد؟بعد از آن بر کلیه های آن ها چه می گذرد؟ دکتر Jose Antonin در سال ۲۰۱۶ بار دیگر یک مطالعه ی یک ساله را منتشر کرد.توجه کنید که یک سال یک بازه ی زمانی مناسب برای اعتماد کردن به نتایج آزمایشاتی است که در طول آن یک سال رخ می دهد است. او و همکارانش چهارده مرد سالم را که به طور میانگین حدود نه سال بود تمرینات مقاومتی انجام می دادند را مورد مطالعه قرار دادند.

این مردان رژیم تغذیه ای عادی خود را با مصرف بالای پروتیین (بیش از سه گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در طول روز) تغییر دادند. آن ها دریافتند کسانی که حدود یک سال از رژیم با پروتیین بالا پیروی کردند هیچ نشانه ی بیماری  اعم از فشار و قند خون بالا و صدمات کلیوی و کبدی نداشتند و علاوه براین به ازای دریافت کالری بیشتر به واسطه ی مصرف بیشتر پروتیین هیچ توده ی چربی هم اضافه نکردند.

بله این ها نمونه هایی از افراد با سطح تمرینی حرفه ای بودند که مقادیر زیادی پروتیین مصرف کردند و به هیچ مشکلی هم برنخوردند.

قدرت پروتیین

شما می توانید جهت بهبود سلامتی ، تقویت عملکرد و تغییر در ترکیب بدنی خود از پروتیین استفاده کنید و نگران خطرات آن نباشید، در واقع بیشتر به جای این که نگران مصرف پروتیین مازاد باشید نگران این باشید که آیا واقعا به اندازه ی کافی پروتیین مصرف می کنید یا نه. با اکثر افرادی که کارکرده ام ، با افزایش مصرف پروتیین عملکرد بهتری از خود نشان دادند. البته این بررسی ها و نتایج این اجازه را به شما نمی دهد که برای یک سال روزانه بیش از چهارصد گرم پروتیین مصرف کنید تا نشان دهید که مصرف زیاد پروتیین هیچ صدمه ای به همراه ندارد و خیلی از باورهای قدیمی در این باره اشتباه است. افراط کردن همواره بد است. حتی نوشیدن خیلی خیلی زیاد آب هم می تواند شما را بکشد! چون خیلی زیاد ،خیلی زیاد است و فرقی نمیکند که چه باشد!