رژیم غذایی » مشهورترین رژیم های غذایی جهان امروز

امروزه معمولا هیچ کس از وضعی که دارد راضی نیست. همه دوست دارند به نحوی در خود تغییراتی به وجود آورند. مثلا کسی که چاق است ، دوست دارد لاغر شود و کسی که لاغر است ، دوست دارد چاق شود. البته در قرن ۲۱ که کارها با ماشین انجام می شود و تحرک انسان ها کمتر است ، بیشترین مشکل همان چاقی است که این افراد مایل هستند در مدت زمان کوتاهی لاغر شوند.

البته می دانیم که این ممکن نیست. متاسفانه این گونه افراد به جای اینکه تحت نظر متخصص تغذیه برنامه رژیمی خاص و مخصوص خود را که مناسب با شرایط فیزیکی آنها است را در نظر بگیرند.

گوش به سخنان افراد بی تجربه می دهند ، یا داروهای گیاهی و قرص های لاغری مصرف می کنند ، که ممکن است صدمات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. بهترین راه این است که ما همیشه راه علمی را برگزینیم و با متخصصان مربوطه مشورت کنیم.

تعداد این رژیم های غذایی بسیار زیاد است. لیکن ما چند مورد که بسیار معتبر و مشهور است را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

البته باز متذکر می شویم که رژیم غذایی باید تحت نظر متخصص تغذیه انجام گیرد تا نسبت به اوضاع و احوالتان ، برنامه رژیمی مناسبی را برای شما تعیین کند.

رژیم کم کربوهیدرات : پایه این رژیم مصرف مواد کم کربوهیدرات است. پیام چنین رژیمی این است که میزان مصرف موادی که کربوهیدرات های فراوانی دارند ، اعم از سیب زمینی ، برنج ، ماکارونی و قند و یا بعضی از مرباها در زندگی روزمره ما به حداقل برسند و چه بهتر که ما آنها را مصرف نکنیم ، برای اینکه نتیجه بهتری دریافت خواهیم کرد. توصیه این است که :

ما همیشه وعده غذایی پروتئین دار را در برنامه غذایی خود بگنجانیم. تقریبا به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوردن ۱ یا ۲ گرم پروتئین مصرف کنیم.

برای اینکه در این رژیم موفقیت چشم گیری داشته باشیم ، بهتر است مصرف کربوهیدرات ها از صفر تا ۳۵ گرم در روز برسانیم و همچنین از میوه جات یا سبزیجات خام یا آب پز استفاده کنیم. از مصرف غذاهایی که جزو خانواده کربوهیدرات سفید هستند ، اجتناب کنیم. مانند برنج ، نان ، شکر ، سیب زمینی ، ذرت بو داده و . . . که البته می دانیم نشاسته فراوانی در بعضی از آنها به خصوص سیب زمینی و نان نهفته است.

بهتر است صبحانه از میوه جاتی استفاده کنیم که شیرینی کمی داشته باشند.

البته نصف موز هم برای صبحانه کافی است. بعضی اوقات دوستان فکر می کنند خامه و یا کره اصلا نباید استفاده شود ، ولی این را باید دانست که مصرف کم و به اندازه آنها مانعی ندارد. به جای روغن های جامد بهتر است از روغن های گیاهی مثل روغن زیتون یا روغن هسته انگور استفاده شود.

چرا شام را نخورید؟! این رژیم به شما توصیه می کند که حتما شام بخورید ولی کم. بسیار خوب است که شام را زود بخورید ، شما می توانید روزانه مصرف دو تکه نان البته اگر سفید نباشد (سنگک یا نان سبوس دار کافی است.)

رژیم های غذایی مشهور در جهان

این رژیم یکی از مشهورترین رژیم های جهانی است که مدت رژیم و نحوه مصرف مواد غذایی آن در طول روز باید زیر نظر متخصص تغذیه باشد. تا بتوانید وزن دلخواه خود را ثابت نگه دارید.

ما برای راهنمایی بیشتر شما تعدادی از مواد غذایی که پروتئین های بسیار دارند را نام می بریم ، تا بتوانید با شناخت آنها رژیم غذایی بهتری داشته باشید :

گوشت سفید مرغ و ماهی (ترجیحا اگر آب پز باشد) بهتر است. همینطور میوه و سبزیجات خام. شاید این سوال برای شما پیش آید که بسیاری از میوه ها حاوی مواد قندی هستند؟

هیچ نگران نباشید ، زیرا میوه های خام علاوه بر مواد قندی (کربوهیدرات) دارای ویتامین ، املاح معدنی و فیبر هستند که تاثیرات منفی کربوهیدرات ها را خنثی می کنند.

یک نمونه بسیار ساده از یک غذای کم کربوهیدرات دار این است که شما برای ناهار می توانید یک تکه ماهی آب پز به همراه مقداری هویج و کلم بروکلی و نخود فرنگی تهیه فرمایید. این ناهار را می توانید با مواد غذایی موجود در خانه و ذائقه خود تغییر دهید. ولی باز هم این اخطار را به شما می دهیم که از مصرف برنج ، سیب زمینی و مربا و ماکارونی یا لازانیا حتما خودداری کنید.

یادتان باشد که فعالیت های ورزشی را حتما انجام دهید.

رژیم غذایی دکتر دین که به نام خود وی نام گذاری شده و در تمام مجامع پزشکی مورد تایید قرار گرفته است. زیرا این رژیم در جلوگیری از انسداد عروق بیماری های قلبی بسیار خوب عمل می کند. اساس این رژیم مصرف غذاهای پر فیبر است. اعم از سبزیجات و میوه جات و بسیار کم چربی است.

زیرا نه تنها کاهش وزن را به همراه دارد ، بلکه تضمین کننده سلامت شما نیز می باشد. توصیه این رژیم این است :

همیشه ورزش کنید و هر وقت گرسنه می شوید تا هر چقدر مایلید می توانید از حبوبات – میوه جات و سبزیجات استفاده نمائید و از لبنیات غیر چرب مانند شیرهای کم چرب ، پنیر بدون چربی و سفیده تخم مرغ به طور متوسط استفاده کنید.

او  می گوید از هر نوع مواد غذایی روغن مثل مارگارین و مایونز ، دانه های روغنی (تخمه و آجیل) ، کره ، خامه ، گوشت سفید یا قرمز ، شیرینی جات اعم از مربا و . . . و یا حتی غذاهای کنسروی یا آماده نباید استفاده شود.

همین طور وعده های غذایی ما باید زیاد باشند ولی کم حجم ، بدین ترتیب معده ما به سرعت پر می شود. این رژیم ورزش را نیز به همراه روش های تنش زدایی برای شما تجویز می کند.

شما با انجام این روش ابتدا دچار یک کاهش وزن سریع می شوید ، ولی کمی که می گذرد کاهش وزن در شما به کندی صورت می گیرد. چون در این رژیم ما از مواد غذایی که فیبر بالایی دارند استفاده می کنیم ، این مواد باعث می شوند که مواد غذایی کم کم جذب بدن ما بشوند و ما احساس گرسنگی کمتری کنیم.

پس در این صورت میل کمتری به غذا پیدا می کنیم و چربی بدن ما کم کم آب می شود. هدف چنین رژیمی این است که ما بتوانیم با یک سری ورزش های منظم به جسم و روح خود تعادل بخشیم و همچنین سوخت و ساز بدن خود را تعدیل کنیم.

او پیشنهاد می کند که اگر ، فکری آرام و بدون تنش داشته باشیم ، کمتر پر خوری می کنیم و همیشه از یک وزن مناسب در یک بدن سالم به همراه روانی آرام برخوردار خواهیم بود.

رژیم دکتر آتساکینز : این رژیم به دوستداران خود می گوید : نه تنها وزن شما کاهش پیدا می کند و گرسنه نمی شوید ، بلکه همیشه سلامت هستید و حافظه شما تقویت می شود و از یک وزن متعادل و مناسب بهره مند می شوید.

این رژیم متذکر می شود افرادی که از چاقی رنج می برند ، در برنامه غذایی روزانه خود کربوهیدرات زیاد مصرف می کنند (یعنی مواد چون قند ، شکر ، نان سفید و . . .) ، از طرفی وقتی ما فعالیتی مانند ورزش را انجام   می دهیم همین فعالیت باعث می شود کربوهیدراتها سوخته شوند ، زیرا که انرژی ما از سوخت همین کربوهیدرات ها تامین می شود.

حال اگر ما در برنامه غذایی خود مواد کم کربوهیدرات را بگنجانیم و بیشتر از غذاهای پروتئین دار که چربی متوسط دارند استفاده کنیم ، در هنگام فعالیت بدن برای سوخت از چربی های ذخیره شده استفاده می نماید و این عمل کاهش وزن را به همراه دارد.

ما می دانیم در یک رژیم غذایی مهم ترین مسئله برای سلامت ، متعادل کردن وزن است. این رژیم توصیه می کند که ما در مصرف غذا سوخت گیری نکنیم و خود را در مورد حجم غذا زیاد مقید نکنیم ، ولی باید بدانیم که چگونه غذا مصرف می کنیم.

او استفاده از شکر و یا شکلات را در برنامه غذایی ممنوع کرده ، زیرا به نظر وی شیرینی جات اشتهای انسان را برای خوردن دوباره تحریک می کند. به جای این ها می توانید از گوشت ، پنیر معمولی ، تخم مرغ استفاده کنید. چون استفاده از این غذاها اشتهای ما را کم می کند.

پایه این رژیم چربی و پروتئین است ، یعنی می توان از گوشت ماهی ، گوسفند ، کره ، خامه ، تن ماهی و روغن زیتون استفاده نمود ، ولی استفاده از مواد غذایی کربوهیدرات دار در چند هفته اول باید بسیار محدود می باشد.

در این چند هفته می توانید مقداری غذای پخته حاوی سبزیجات به همراه دو فنجان سالاد بخورید ، بعد از آن ما می توانیم از کربوهیدرات هایی که در غذاهای غنی فیبردار (مثل هندوانه) است ، استفاده نماییم. ولی استفاده از ماکارونی و برنج و نان سفید و . . . ممنوع است.

شما می توانید وقتی به وزن دلخواه خود رسیدید ، کم کم کربوهیدرات ها را به برنامه غذایی اضافه نمایید تا وزن متعادلی داشته باشید. یادمان باشد که همیشه فعالیت ورزشی را همراه رژیم غذایی داشته باشیم ، چون با سوزاندن چربی هاست که می توانیم کاهش وزن داشته باشیم.

اصلا نگران سلامتی بدن خود نباشیم ؛ زیرا املاح معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن توسط سبزیجات و میوه جات که می خوریم تامین می شود.