تغذیه » معرفی مناسب ترین غذاهایی گیاهی

- عدس قرمز
میزان پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۲۰ گرم
اگرچه عدس سرشار از کربوهیدرات است اما منبعی غنی از پروتئین هم محسوب میشود. برای افزایش هرچه بیشتر عضله سازی از نوع قرمز عدس استفاده کنید. عدس قرمز سرشار از فیبر است و ۱۲۰ گرم از نیاز روزانه بدن به منیزیم را تامین می کند. بنابراین مصرف آن باعث تسریع متابولیسم و سوخت و ساز بدن می شود.

با چی بخوریم؟
گوشت. اگر گیاهخوار نباشید، عدس در مقایسه با برنج یا سیب زمینی، یک هم گروهی عالی برای یک تکه پروتئین حیوانی است. کربوهیدرات دیر جذب موجود در عدس باعث افزایش حس سیری میشود.

- توفو
پنیر توفو، نیاز روزانه به منیزیم را تا ۱۸۴ درصد تامین می کند؛ عنصری که باعث افزایش استحکام استخوان ها می شود و به متابولیسم کربوهیدرات، کلسترول و آمینواسیدها کمک می کند. توفو همچنین حاوی ۲۴ گرم چربی غیراشباع است و از این طریق باعث تسریع ریکاوری بعد از ورزش میشود.
با چی بخوریم؟ سوپ سبزیجات. پودرها و سس های طعم دهنده آماده معمولا حاوی مقادیر بالایی از نمک و مواد نگهدارنده هستند. بنابراین مصرف آنها می تواند خواص توفو را خنثی کند. در حالی که سوپ سبزیجات، علاوه بر طعم دهی به توفو باعث حفظ خواص آن میشود.

- بادام
بادام سرشار از فیبر، امگا ۳ و منیزیم است. این عناصر، بادام را به یک اسنک عالی برای چربی سوزی تبدیل کرده اند. مصرف تنها ۷۳ گرم بادام در روز، آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد در بدن را تا ۱۹ درصد کاهش میدهد. این موضوع نیز خود باعث افزایش سرعت ریکاوری بعد از ورزش و کاهش گرفتگی عضلانی می شود.
با چی بخوریم؟ حریره. مطالعات در زمینه متابولیسم نشان داده اند خوردن بادام همراه با مواد غذایی پر کربوهیدرات، میزان بالا رفتن قند خون را تا ۵۰ درصد کاهش میدهد.

- گردو
میزان پروتئین در هر ۱۰۰ گرم: ۱۵ گرم
فقط ۵۰ گرم (یک مشت پر) گردو، نیاز روزانه بدن به آنتی اکسیدان منیزیم را تامین می کند؛ عنصری که باعث تسریع ریکاوری و ترمیم عضلات پس از ورزش می شود.

با چی بخوریم؟
پنیر، مطالعات نشان داده اند مصرف ۴۰ گرم گردو با یک ماده غذایی پرچرب باعث افزایش قابلیت ارتجاعی عروق خونی شده و از این طریق به جلوگیری از انسداد عروق کمک می کند. پس اگر هوس پنیر کرده اید حتما آن را با گردو بخورید!