تغذیه » ارتباط تغذیه و خستگی بدن

 همه افراد گاهی احساس خستگی می کنند و بعضی هر روز با آن درگیرند با شروع خستگی حتی آفتابی ترین خلق و خوها هم ابری می شوند.


خستگی از نوع روحی یا جسمی است. در بسیاری موارد یک پدیده طبیعی محسوب می گردد که طی آن فعالیت بدن در انتهای روز کند شد و آماده خواب می شود یا بدن عضلاتی که احتمالا در اثر یک جراحت ، بیش از حد کار کرده اند را حفاظت می کند.
اما بسیاری اوقات خستگی به صورت یک نیروی منفی در زندگی عمل می کند ، به طوری که در بهترین حالت نوعی ناراحتی و در بدترین شرایط کاملا ناتوان کننده است.
خوشبختانه علیرغم عدم آگاهی کافی از آنچه پشت واژه خستگی پنهان است با تغییر برخی رژیم های غذایی می توان از درگیر شدن با این احساس جلوگیری کرد.
زیاد آب بنوشید:دهیدراسیون یکی از عوامل رایج ایجاد خستگی است. از دست دادن آب ، حجم خون را کاهش داده جریان خون به اندام های بدن را تقلیل می دهد و این امر موجب کند شدن عملکرد مغز می شود و شما با آن کنار می آیید بنابراین منتظر نمانید تا تشنه شوید ، روزانه حدود 8 لیوان آب بنوشید.
صبحانه بخورید:مغز یک اندام گرسنه است ، به طوری که تا 30 درصد کالری روزانه را استفاده می کند.
یک صبحانه خوب برای پر کردن ذخیره انرژی لازم است در حالی که طی ساعات اولیه روز بهنگام صبح رخوت و بی حالی را از بدن دور می نماید.
خوردن صبحانه مخصوصا برای کودکان که متابولیسم بیشتر و طبیعتا ذخایر انرژی کمتری دارند حائز اهمیت است.حتما کربوهیدرات ها را در صبحانه بگنجانید.
ترکیبی از پروتئین و کربوهیدرات ها را در غذای خود بگنجانید:به منظور جلوگیری از احساس سستی در ساعات بعدازظهر کربوهیدرات و پروتئین را با هم بهنگام ناهار صرف کنید.
پروتئین حاوی اسید آمینه تریتوفان است که گیرنده سروتونین می باشد و این ماده نوروترنس میتوری است که آرامش ایجاد می کند و در مقابله با خستگی روحی موثر است.
کربوهیدرات ها نیز مصرف تریتوفان مغز را افزایش می دهند.
همچنین غذاهای غنی از پروتئین حاوی تیروزین هستند که گیرنده نوروترنس میتورهای دوپامین و نوراپی نفرین است و اینها موجب بهبود آگاهی ، هشیاری و توجه و انگیزش می شوند.
از نوشیدنی های حاوی کافئین استفاده کنید:این نوشیدنی ها یکی از بهترین راههای مقابله با خستگی هستند.
کافئین نه تنها باعث می شود احساس کنید انرژی بیشتری به دست آورده اید بلکه باعث افزایش هشیاری ، زمان واکنش و توانایی فکر کردن دقیق تر به مدت سه ساعت می شود.
کالری کافی دریافت کنید اما بیش از حد غذا نخورید: گرچه پرخوری خود یک مشکل جدی است و می تواند باعث ایجاد خستگی شود ، اگر شخص فعالی هستید یا رژیم غذایی سختی دارید ، ممکن است در طول روز کالری کافی دریافت نکنید.
نیاز هر کس متفاوت است. مراقب باشید نسبت به جنس ، تیپ بدنی و سطح فعالیت تان کالری کافی دریافت کنید.
به خصوص ورزشکاران باید مطمئن شوند که به اندازه کافی پروتئین مصرف کنند اما دقت داشته باشید همه کالری مورد نیازتان را در یک یا دو وعده دریافت نکنید بلکه طی روز 5 یا 6 وعده غذای کم داشته باشید.
برای کمک به هضم معده پر خون را به شکم کشانده و از مغز دور می کند لذا احساس بی توجهی و کاهش هشیاری را بجای می گذارد.
غذاهای کمتر در وعده های بیشتر به ثبات سطح انسولین هم کمک می کند و از نوسان انرژی و تغییرات خلقی مربوط به نوسانات انسولین جلوگیری می نماید.
غذاهای غنی از آهن مصرف کنید:آهن به حمل اکسیژن توسط خون به اندام های بدن کمک می کند.
عدم بهره مندی از آهن کافی باعث می شود مغز عملکرد مناسبی نداشته باشد و در نتیجه سبب کاهش هوش و احساس خستگی می شود.
مردان معمولا با کاهش آهن مواجه نیستند اما در زنان کاهش این عنصر امری طبیعی است.
در صورتی که مطمئن هستید آهن کافی دریافت نمی کنید با غذاهایی مانند گوشت قرمز ، جگر ، اسفناج و زردآلو این کمبود را جبران کنید.