رژیم غذایی » ۷ نکته غذایی آسان که می توانید سریعا آن ها را در برنامه غذایی خود اجرا کنید

اغلب استراتژی‌های موجود در رژیم‌های غذایی شامل اهداف بسیار بلندمدت و پیچیده می شود که باعث می شود اغلب افراد در همان اوایل راه به سرعت از انجام آن خسته شده و آن رژیم را کنار بگذارند. این کار تنها یک اقدام ناموفق می‌باشد. اما چرا؟ زیرا در بسیاری از این رژیم‌ها هیچگونه توصیه‌های قابل اجرای سریع وجود ندارد. بیشتر این رژیم‌ها معمولا در همان اوایل کار از کاربران خود خواهان ایجاد تغیرات اساسی‌ و کلی‌ به صورت یک جا هستند که برای بسیاری از افراد اینگونه تغییرات قابل اجرا نمی‌باشد.

البته از لحاظ تئوری این رژیم‌ها بسیار قابل قبول هستند. داشتن یک برنامه غذایی طولانی‌ مدت یکی‌ از اساسی‌‌ترین چیز‌ها برای رسیدن به موفقیت می‌باشد اما احتمالا شاید شما نیز جز افرادی هستید که برای رسیدن به اهداف بزرگ باید از گام‌های کوچک شروع کنید.احتمالا شما نیز خواهان ایجاد تغییرات کوچک به صورت تدریجی‌ هستید تا اینکه بخواهید به طور یک جا و یک دفعه کل عادات غذایی خود را تغییر دهید.
در زیر برای شما ۷ تاکتیک آسان و قابل اجرا و کارامد را برای شما شرح خواهیم داد.نکته اصلی‌ درباره آن ها این است که شما هر دفعه باید تنها یکی‌ از این نکات را اجرا کنید. قبل از اضافه کردن یک نکته دیگر در رژیم غذایی خود حدود ۲ هفته به خود وقت دهید. در گذر زمان خواهید دید که همین گام‌های کوچک میتواند تغییرات زیادی را برای شما ایجاد کند.

۱) اول از پروتئین‌ها مصرف کنید
فرض کنید که وعده غذایی شما روبروی شما قرار دارد در ابتدا چه قسمتی‌ از غذای‌ خود را مصرف می‌کنید؟ پروتئین برای هضم شدن نیاز به زمان و انرژی زیادی دارد و این مورد یک اتفاق خوب می‌باشد. بدن شما برای تجزیه پروتئین نیازمند صرف مقادیر زیادی از کالری‌ها می‌باشد.
مصرف کردن پروتئین در ابتدا همچنین باعث میشود که معده شما کاملا پر شود و اینگونه دیگر شما احتمال اینکه هوس مصرف کربوهیدرات‌های پر کالری یا چربی‌‌ها را کنید کم خواهد شد. اول این مورد را اجرا کنید و در ابتدا قبل از مصرف کربوهیدرات‌های خود از منابع پروتیینی مورد علاقه خود نظیر ماهی‌، گوشت قرمز، بوقلمون، ماست یا هر نوع دیگر از پروتئین‌ها استفاده کنید.

۲) مصرف سبزیجات
یکی‌ دیگر از مواد غذایی که باید در ابتدا مصرف شوند سبزیجات می‌باشد.مصرف سبزیجات قبل از دریافت هرگونه از کربوهیدرات‌های ساده یک گزینه‌ بسیار خوب می‌باشد. مصرف سبزیجات درواقع برای شما دارای هیچگونه محدودیتی نمی‌باشد و شما هر زمان هر مقدار که خواسته باشید میتوانید از سبزیجات استفاده کنید.
سبزیجات تنها به این دلیل که مادرانمان در کودکی به ما می‌گفتند که از آنها مصرف کنیم خوب نمی‌باشند بلکه مصرف سبزیجات می تواند حجم بیشتری از معده را اشغال کنند و شما دیگر زیاد وسوسه نخواهید شد تا از مواد غذایی پر کالری و کربوهیدرات‌ها به میزان زیاد استفاده کنید.

۳) قبل از هر وعده آب بنوشید
نوشیدن آب قبل از هر وعده غذایی باعث پر شدن معده شما میشود و نوشیدن یک لیوان آب قبل از هر وعده باعث خواهد شد که فضای بخشی از معده شما پر شده و احساس پری و سیری کنید. این اقدام همچنین به شما اجازه خواهد داد که در مورد غذایی که می‌خواهید مصرف کنید بیشتر فکر و تمرکز کنید.
در واقع با این کار شما احتمال انجام کار‌های عجولانه و بدون فکر را پایین خواهید آورد و در مورد وعده غذایی که می‌خواهید مصرف کنید با فکر بیشتری چه در خانه، دفتر کار یا رستوران عمل خواهید کرد. یک نکته مفید دیگری که از انجام این کار نصیب شما می شود این است که با رعایت این کار شما در طول روز به میزان کافی‌ به بدن خود آبرسانی خواهید کرد.

۴) استفاده از میان وعده‌ها به طور صحیح
امروزه در بسیاری از جوامع مصرف میان وعده‌ها بسیار سردرگم کننده و پیچیده شده است. با وجود انواع تنقلات‌های مضر و فروشگاه‌های بسیار بزرگ که دارای انواع و اقسام تنقلات و خوراکی‌های چرب و شیرین هستند افراد بسیار راحت وسوسه به مصرف اینگونه از مواد غذایی در میان وعده‌های خود میشوند زیرا تهیه آنها بسیار آسان و سریع می‌باشد.
اما با کمی‌ برنامه ریزی شما می توانید این عادت بد خود را از بین ببرید.همیشه همراه خود یک بسته بندی مخصوص میان وعده‌های خود را همراه داشته باشید تا زمانی‌ که حس گرسنگی کردید بلافاصله از آن استفاده کنید. می توانید از مقداری از آجیل‌ها و گوشت‌های نمک سود یا هر ماده غذایی سالم دیگر که دارای چربی‌‌های سالم و پروتئین می‌باشد استفاده کنید.

۵) به آرامی غذا بخورید
حدود ۲۰ دقیقه یا بیشتر طول خواهد کشید تا پیام پر شدن معده و احساس سیری به مغز برسد. پس بنابراین اگر شما جز آن افرادی هستید که غذای‌ خود را به سرعت مصرف می‌کنید احتمال افزایش وزن شما بسیار زیاد می‌باشد و همچنین بعد از اتمام وعده غذایی خود نیز احساس ناخوشایندی خواهید داشت. آهسته غذا خوردن فرصت کافی‌ برای دریافت پیام را به مغز خواهد داد و درواقع شما سریعتر احساس سیری خواهید کرد. همچنین آهسته غذا خوردن باعث میشود که شما واقعا طعم غذا را چشیده و کاملا از آن لذت ببرید.

۶) متمرکز بودن روی غذا
تمرکز حواس روی وعده غذایی شاید برای شما عجیب به نظر آید اما این موضوع برای قرن‌ها وجود داشته است اگر نگوییم برای هزاران سال. با این وضعیت باید بگوییم که بسیاری از ما دارای یک تغذیه بدون تمرکز هستیم. ما حتی نیمی از وقتی‌ که صرف غذا خوردن می‌کنیم را به وعده غذایی خود نگاه نمی‌کنیم.
بشقاب‌های مورد استفاده ما طی‌ سال‌های اخیر بسیار بزرگ تر شده است و این موضوع برای تناسب اندام شما بسیار مضر می‌باشد.در مورد وضعیت کنونی خود با تمرکز و با فکر عمل کنید. در زمان‌های خاص به خود یادآور شوید که هنگام غذا خوردن سرعت خود را کم کنید و به وعده غذایی خود نگاه کنید و درباره آن فکر کنید که مصرف آن چه تاثیری می تواند روی اهداف بدن سازی شما داشته باشد. هوشیار باشید، به برنامه غذایی خود پایبند بمانید و کنترل امور را به دست گیرید.

۷) یادداشت کردن مواد غذایی مصرفی
یادداشت کردن منظم و مستمر مواد غذایی که در طول هر روز مصرف می‌کنید می تواند به طور شگفت انگیزی باعث پایبندی شما به برنامه غذایی شود. اگر حتی شما در مورد برنامه غذایی خود هیچ کاری را انجام ندهید و تنها مواد غذایی روزانه خود را در جایی ثبت و یادداشت کنید شما درواقع یک نوع هوشیار سازی برای خود انجام داده اید و از لحاظ ذهنی‌ کاملا هوشیار خواهید شد که نسبت به یک برنامه غذایی سالم پایبند بمانید.
بعد از مطالعه این بخش احتمالا بسیاری از شما به سراغ گوشی هوشمند خود خواهید رفت و آخرین برنامه ثبت مواد غذایی را دانلود خواهید کرد. این موضوع کاملا خوب می‌باشد اما برای برخی‌ این موضوع شاید یک عامل حواس پرتی شود. استفاده از یک دفترچه ساده کافی‌ می‌باشد و می تواند به طور خاص و جدا اطلاعات غذایی شما را ثبت شده حفظ کند.