تغذیه » ۱۰ منبع غذایی صددرصد آنتی اکسیدانی

 آنتی اکسیدان ها چه موادی هستند؟

آنتی اکسیدان ها شامل ویتامین ها و مواد معدنی می باشند که در مقابل عوامل خطرزایی مثل رادیکال های آزاد از بدن محافظت می کنند. رادیکال های آزاد جزو فرآورده های سوخت سلولی محسوب می شوند و می توانند روی ارگانهای داخلی بدن (میتوکندری) و پوست تاثیرات منفی بگذارند. ورزش می تواند در این میان نقش بسزایی داشته باشد. به طوری که نیاز بدن به آنتی اکسیدان ها را افزایش می دهد. تعادل در رژیم غذایی اهمیت زیادی دارد ولی در عین حال ممکن است برای کسانی که تمرینات شدیدی انجام می دهند کافی نباشد و کمبود هایی از نظر تغذیه ای وجود داشته باشد.
در اینجا ۱۰ ماده با آنتی اکسیدان بالا به شما معرفی شده است:
روغن زیتون:
این ماده را به صورت سرد مصرف کنید. داغ کردن آن باعث آسیب رسیده به چربی های سالم روغن زیتون می شود و منبعی را برای رادیکالهای آزاد به وجود می آورد. از روغن زیتون می توانید به عنوان چاشنی سالاد استفاده کنید. روغن زیتون از اکسیده شدن LDL کلسترول جلوگیری می کند.
گیلاس و توت سیاه:
گیلاس حاوی ترکیبات پلی فنولیک فلونوئید است، توت سیاه در مقایسه با ۴۰ نوع میوه تازه دیگر به عنوان اولین میوه از نظر فعالیت آنتی اکسیدانی قرار گرفته است ، می توانید این دو میوه را با هم مخلوط کنید.
گوجه فرنگی:
به دلیل لیکوپین بالا در گوجه فرنگی این ماده یکی از آنتی اکسیدان های قوی به شمار می رود.
چای:
چای سیاه همانند چای سبز از آنتی اکسیدان بالایی برخوردار است ، البته بدون شیر.
آب انار:
میزان آنتی اکسیدان آب انار ۳ برابر چای سبز است، در هنگام مصرف مراقب باشید که در آن از شیرین کننده های مصنوعی استفاده نشده باشد.
دانه کدوتنبل:
این ماده سرشار از منیزیم است و برای حفظ سلامتی غذه پروستات مفید است و حاوی مواد معدنی ، پروتئین و چربی های مفید است.
گردو:
مصرف یک مشت گردو در روز احتمال حمله قلب را بیش از ۵۰ درصد کاهش می دهد، همچنین خطر ابتلا به بیماری دیابت ، سرطان و دیگر بیماری های مزمن را کاهش می دهد.
جو:
این منبع غذایی به دلیل اینکه سرشار از مواد مغذی است بنابر این شهرت بالایی دارد. جو سرشار از فیبر، سلنیوم، تریتوفان، منگنز و فسفر می باشد.
سبزیجات قرمز و نارنجی:
در این میان می توان به سیب زمینی شیرین اشاره کرد و سیب زمینی شیرین به دلیل داشتن ویتامین C و بتاکاروتن آنتی اکسیدانی است که باعث حفظ و سلامتی سلول های پوستی می شود و از آنها در برابر نور خورشید محافظت می کند.
شکلات:
مصرف شکلات احتمال خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد و باعث کاهش فشار خون می شود. شکلات تلخ حاوی فلانوئید می باشد که یکی از آنتی اکسیدان های قوی به شمار می رود. مصرف ۲ تکه (۲مربع) از شکلات ۶۰% در روز کافی به نظر می رسد.
کلم بروکلی:
هر فنجان کلم بروکلی ۳۰ کالری دارد و شامل ویتامین C،A، بتاکاروتن می باشد.