رژیم غذایی » دور رژیم های غذایی لاغری و چاقی به روش شخصی را خط بکشید!

 بسیاری از افراد به ویژه بانوان اقدام به رژیم لاغری به روش شخصی می نمایند . سلایق شخصی در رژیم لاغری و غذایی هیچ توجیه علمی نداشته و اثرگذار نیست . چنین روش های خودسرانه نه تنها اقدامی بیهوده می باشد بلکه موجب تنش و بروز رفتارهای عصبی و کسالت روحی نیز می شود .

رژیمی که بعد از روزها تحمل سختی و گرسنگی کشیدن نتیجه ای در بر نداشته باشد باعث تضیف روحیه خواهد شد و فرد به این نتیجه خواهد رسید که رژیم گرفتن من بیهوده است و من لاغر نمی شوم . و این امر باعث می شود این شخص حتی برنامه غذایی بهترین متخصصان را نیز قبول نداشته باشد.

موضوع لاغری و بلعکس چاقی باید علمی و با شناخت از کنش و واکنش اندام های درونی بدن باشد . وقتی افراد کثیری از مکانیسم لاغری در سلول های بدن و این که چگونه و در چه شرایطی چربی می سوزد و یا چگونه توده عضلات و چربی در بدن شکل می گیرد شناختی ندارند ، بدیهی است تلاش برای لاغری یا چاقی بیهوده خواهد بود. وقتی شخصی از چگونگی ترشح انسولین در بدن اطلاعی ندارد و از عملکرد انسولین در بدن آگاه نیست ، یا فرق چربی های مفید و چربی های بد را نمی داند ، رژیم لاغری وی جز سختی و عذاب چیزی دیگری را برایش به ارمغان نمی آورد.

برخی چربی های اضافی و یا وزن اضافی با رژیم گرفتن تنها ، امکان به نتیجه رسیدن وجود ندارد . در چنین شرایطی مصرف چربی سوزهای مناسب فرد که منشا گیاهی هم داشته باشد به همراه تحرکات جسمانی یا ورزش هایی با شدت و آستانه تحریک به منظور آزاد سازی چربی لازم و ضروری است . نکته جالب توجه این است که افرادی که رژیم لاغری به روش شخصی را رعایت می کنند در خرید مکمل های چربی سوزی هم دچار مشکل شده یا حتی دوز مصرفی و موقع مصرف آن را هم اشتباه می کنند . چربی سوزهایی را خریداری می نمایند که اصلاً چربی سوز نیستند و بیشتر باعث از دست رفتن آب بدن می شوند و فرد فکر می کند که وزن از دست رفته ناشی از چربی سوزی آن محصول بوده است .

 

عکس این قضیه نیز جالب است افرادی که از لاغری رنج می برند و دنبال راه چاره ای برای اضافه نمودن وزن خود هستند ، اقدام به مصرف مکمل ها و قرص هایی می نمایند که فقط تجمع آب و سدیم را در بدن به ارمغان می آورد. بدنی متورم مثل کیسه آب و اشتهایی کاذب که با قطع این مواد بدن به حالت عادی برمی گردد . شاید این افراد نمی دانند که با مصرف این مواد کلیه ها آب و نمک را از بدن دفع نمی کنند و در کار کلیه ها اختلال ایجاد می شود، زیرا اگر می دانستند سلامتی خود را به خطر نمی انداختند .

از طرفی هم رژیم های لاغری و غذایی که خودسرانه و بدون مشورت با افراد آگاه صورت بگیرد عوارضی مانند ضعف عمومی بدن ، ریزش مو ، سستی و بدخلقی ، ضعف در میل جنسی را به همراه خواهد داشت . و در بعضی موارد حذف غذاهایی که در واقع نقش ایمنی بدن را ایفا می کنند برای بدن خطرناک خواهد بود . و در بعضی موارد غذاهایی که به ظاهر در چاقی موثر نیستند در طی دوره رژیم به اشتباه مصرف می شوند که آن نیز در رژیم لاغری کاری بیهوده است . و اگر بخواهیم موارد اشتباه در این گونه رژیم ها را بیان کنیم شاید یک کتاب هم کافی نباشد.

توصیه بنده این است ، در امور ورزشی خصوصاً تمرینات با وزنه ، مصرف چربی سوزها ، و یا پودر های افزایش دهنده وزن و رژیم غذایی چه در دوران چربی سوزی یا افزایش وزن حتماً با یک فرد آگاه یا متخصص مشورت نمایید . یادتان باشد سلامتی جسمی و روحی مسئله ای نیست که بخواهیم به راحتی از آن بگذریم