رژیم غذایی » جایگاه جو در رژیم غذایی بدنسازان

 جو بدلایل مختلفی یکی از بهترین منابع کربوهیدرات مرکب بشمار می آید، و این دلیل توصیه همیشگی ما برای استفاده از این ماده غذایی در رژیم تان است.

البته مجبور نیستید از جو پخته استفاده کنید و می توانید از انواع سریال ها (صبحانه های آماده) که بطور عمده از جو تهیه می شوند استفاده کنید. انواعی که بصورت کامل هستند، کم شکر، بدون سدیم اضافی و شامل مقدار مناسبی از فیبرها که می تواند کلسترول شما را کاهش دهد. جو به عنوان منبع کربوهیدراتی بشمار می آید که شاخص گلیسمیک پایینی دارد واین نقطه مثبتی است. شاخص گلیسمیک نشان دهنده مقدار تاثیر غذاها بر سطوح قند خون است و هر چه عدد این شاخص برای غذایی کمتر باشد، آن ماده از از نظر معیار های سلامتی مفید تر است ؛ بخصوص برای بدنسازان، که باید از نوسان زیاد قند خون و ترشح بیش از حد انسولین اجتناب کنند (بجز زمان پس از تمرین) تا بتوانند مقدار ذخایر چربی بدن را به خوبی کنترل کنند.

البته اگر از سریال های تهیه شده از جو استفاده می کنید، باید از انواعی که حاوی مقدار زیادی شکر هستند یا سبوس آن ها گرفته شده است اجتناب کنید، چون دیگر مزایای ذکر شده در بالا را نخواهند داشت. ضمن اینکه می توانید برای پختن جو از مواد اضافی مختلفی استفاده کنید؛ برای تغییر طعم آن، از جمله دارچین، کشمش، میوه های خشک شده، بادام و آجیل خرد شده و یا شیر بدون چربی یا کمی آب مرغ یا گوشت.

اما اگر به هر دلیلی دوست ندارید از جو استفاده کنید ما به شما تعدادی از جایگزین های مناسب توصیه می کنیم. می توانید از سریالهایی که از گندم کامل تولید می شوند استفاده کنید. همینطور می توانید از دیگر منابع کربوهیدرات کند هضم مثل حبوبات، بخصوص عدس بهره بگیرید که مقدار زیادی فیبر و حتی پروتئین را هم در اختیارتان قرار می دهد.

به هر حال وقتی قصد خرید سریالی را دارید، به جدول غذایی و مواد تشکیل دهنده آن توجه کنید و محصولاتی را انتخاب نمایید که حاوی مقداری فیبر، مقدار کمی سدیم، شکر و چربی باشد یا فاقد هر یک از این سه ماده.

از انواعی که شکر یا سدیم زیادی دارند خوداری کنید. حالا تنوع این نوع محصولات بسیار زیاد شده و در هر فروشگاه مواد غذایی می توانید محصولی را که برای تان مناسب تر باشد پیدا کنید.