ویتامین ها » الفبای نگهداری عضلات

بعضی ویتامین‌ها در پروسه‌ی متابولیسم پروتئین‌ها که منجر به ساخت بافت ماهیچه‌ای جدید می‌شوند نقش مهـمی ایفا می‌کنند. آن‌ها این کار را از طریق تجزیه‌ی پروتئین‌ها به آمینو اسیدها و ترکیب مجدد آمینو اسیدها برای تولید ساختارهای پروتئینی جدید انجام می‌دهند.
۱- گروه ویتامین‌های B

کلیه‌ی ویتامین‌های گروه B برای افزایش حجم ماهیچه‌ها ضروری هستند:  

B1: نقش مهمی در متابولیسم پروتئین‌ها و همچنین تشکیل هموگلوبین ایفا می‌کند.

B2: در متابولیسم انرژی و گلوکز و همچنین اکسیداسیون اسیدهای چرب نقش دارد. ضمن اینکه در پروسه‌ی متابولیسم پروتئین نیز تأثیرگذار است.

B3: نقش اصلی این ویتامین در تولید انرژی است.     

B6: در متابولیسم پروتئین، رشد و به‌کارگیری کربوهیدرات‌ها نقش دارد.  

B12: در نگهداری سیستم عصبی، متابولیسم چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها، متابولیسم انرژی و بازسازی سلول‌ها نقش دارد.    

B7: برای متابولیسم آمینو اسیدها که اجزاء سازنده‌ی پروتئین‌ها هستند، بسیار مهم است.

2- ویتامین C      

این ویتامین برای عضلات بسیار مهم است. همچنین برای عملکرد صحیح سیستم بدنی به آن نیاز مبرم داریم. در سنتز کلاژن و الاستین نقش اساسی داشته و علاوه بر اینکه نقش مهمی در سلامت عروق ایفا می‌کند، نیازهای ماهیچه‌ها را به آن‌ها می‌رساند.    
3- ویتامین D ‌     

نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی و ماهیچه‌ای ایفا می‌کند. مقدار مناسبی از ویتامینD  (۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ واحد در روز) باعث افزایش قدرت و بهبود عملکرد عضلانی می‌گردد. از دیگر نقش‌های مهم این ویتامین، کمک به جذب کلسیم و فسفر است که برای عملکرد انقباضی صحیح عضلات و همچنین رشد و افزایش قدرت استخوان‌ها بسیار ضروری هستند.    
4- ویتامین E

این ویتامین باعث بازسازی غشاء سلول‌ها پس از تخریب آن‌ها می‌گردد.   
5- روغن ماهی (اٌمگا3)      

نقش مهمی در ممانعت از تجزیه‌ی پروتئین‌های عضلات ایفا می‌کند. روغن ماهی ممکن است در زنان مسن باعث افزایش قدرت عضلات به هنگام تمرین گردد.